Znowu mały przegląd prasy: jak słusznie zauważyło teleinfo w artykule Jarosława Mogla Falstart z informatyzacją. Nowy dział administracji rządowej ustawa z 21 grudnia 2001 opisująca zmiany w organizacji prac rządu przewidywała powstanie z dniem 1 lipca nowego działu administracji rządowej o nazwie „informatyzacja”. Artykuł opisuje problemy z krystalizacją strukury i przynosi m.in. zapewnienia Michała Tobera że przed piewszym lipca odpowiedni minister dostanie nominację.

Przemknęło na to w tych wszystkich roszadach rządowych, że ministrem własciwym do tych spraw jest prof. Michał Kleiber. Początkowo stał on na czele Komitetu Badań Naukowych, lecz od początku był przedstawiany jako minister „Nauki i Informatyzacji”. Najnowszy PC Kurier (14/15/2002) przynosi wywiad z Wojciechem Szewko, ,,podsekretarzem stanu odpowiedzialnym za informatyzację w tym ministerstwie”. Pracował on (wg ramki obok tekstu) m.in. dla Optimus Lookhead Martin i Microsoftu.
Inna sprawa, że nie potrafię znaleźć ani informacji o nominacji Kleibra ani o nominacji Szewki na te stanowiska w Ministerstwie Nauki o Informatyzacji. Archiwum X.
Zacytuję ustawę: „Art. 12a. Dział informatyzacja obejmuje sprawy:

  • 1) infrastruktury informatycznej oraz systemów i sieci teleinformatycznych,
  • 2) technologii i technik informacyjnych oraz standardów informatycznych,
  • 3) informatyzacji administracji rządowej i samorządowej,
  • 4) wspierania inwestycji w dziedzinie informatyki,
  • 5) edukacji informacyjnej oraz usług teleinformatycznych i multimedialnych,
  • 6) zastosowań informatyki w społeczeństwie informacyjnym, w szczególności w gospodarce, bankowości i edukacji,
  • 7) realizacji zobowiązań międzynarodowych Rzeczypospolitej Polskiej w dziedzinie informatyzacji.”;

czyli są to rzeczy istotne i ważne. Przynajmniej z mojego punktu widzenia. Ciekawe co się uda coś ruszyć. Sam sekretarz mówił m.in. o rozpocząciu od audytu istniejących systemów, o porządkach w rejestrach państwowych, o użyciu otwartych standardów danych (XML-u).
Patrz też:

Archiwalny news dodany przez użytkownika: ziembor.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →