COBOL (COmmon Business Oriented Language) używany jest od dawna, często właśnie w biznesie. Tworzone są w nim aplikacje typu systemy sprzedaży i zbierania informacji, śledzenia użytkowników itp. Firmy tworzące takie oprogramowanie często inwestują sporą liczbę pieniędzy w swoje aplikacje. Mimo, że są to przeważnie duże firmy, chcą one również zmniejszyć swoje koszty. Z pomocą znowu przychodzi im linuks. A konkretnie firma, która chce zarobić na linuksie sprzedając oprogramowanie. Jest to theKompany.com.

Stworzyli oni zintegrowane środowisko do tworzenia oprogramowania w COBOLu, zwane oczywiście Kobol ;-). Jak ono wygląda, zobaczyć można na screenshotach, a strona projektu Kobol znajduje się tutaj.
theKompany.com jest autorem także kilku innych ciekawych programów. Są to między innymi Quanta Gold (środowisko do tworzenia stron www), Kivio (do rysowania flowchartów itp), Rekall (frontend do baz danych) czy KDE Studio Gold (środowisko dla programistów C/C++). Większość z ich programów (przeważnie 'program’ Gold 😉 występuje w wersjach open source z nieco zmniejszonymi możliwościami. Miejmy nadzieję, że firma nie upadnie zbyt szybko i zarabiając na linuksie dalej będzie pomagać środowisku zajmującemu się i korzystającemu z wolnego oprogramowania.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: pbs.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →