Poniżej publikujemy polską wersję listu otwartego do rządów i parlamentów krajów unijnych. Więcej na temat tej sprawy pisaliśmy kilkadziesiąt minut temu. Zachęcam do przeczytania i podpisania…

W związku z tym że zbieranie danych, które jest możliwe po ostatniej decyzji Parlamentu Unii Europejskiej, nie dotyczy tylko i wyłącznie obywateli UE, lecz również osób na całym świecie z ktorymi się oni komunikują, prosimy każdego z was, niezależnie skąd jesteście, o podpis. Podczas pierwszej kampanii, 16206 osób podpisało list otwarty do parlamentu Unii — pomóż nam zebrać więcej podpisów.

List Otwarty do głów wszystkich rządów europejskich oraz wszystkich parlamentów Unii Europejskiej.

Ostateczny termin: 1 lipca 2002, 00:00 CEST

Parlament Unii Europejskiej zdecydował — wbrew podstawowym postanowieniom dyrektywy o ochronie danych oraz zaleceniom komitetu praw obywatelskich Parlamentu Europejskiego: TAK zbieraniu transmitowanych danych bez nakazu.

Od tej chwili kraje członkowskie są uprawnione do uzupełnienia swojego systemu prawnego o możliwość zbierania danych cyfrowych przesyłanych siecią, co jest otwartym lekceważeniem unijnej dyrektywy o ochronie danych.

Z tego powodu adresujemy ten list otwarty również do wszystkich członków parlamentów narodowych oraz do rządów państw należących do Unii Europejskiej. Jako że unijny parlament nie respektuje idei leżących za jego własną dyrektywą o ochronie danych, oczekujemy, że członkowie parlamentów oraz rządów krajów członkowskich Unii zareagują właściwie.

Osobiste informacje pochodzące z zapisów komunikacji dostarczają informacji o naszych zachowaniach, zainteresowaniach, miejscach do których podróżujemy, orientacji i preferencjach seksualnych itp.

Żadne państwo nie ma prawa zbierać osobistych tego typu danych bez nakazu – legitymizowanego w tym momencie tylko argumentem ułatwienia przestrzegania prawa.

Żądamy, aby zbieranie tych danych przez organizacje chroniące prawo było ograniczone sankcjami lub przez władze sądownicze, a zezwolenie powinno być dawane w sposób doraźny, tylko w pojedynczych wypadkach. Prawo to powinno być stosowane odpowiednio i na ograniczoną skalę, przy zachowaniu przepisów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, Karty Praw Człowieka oraz decyzji Trybunału Europejskiego.

Jeśli podstawowe prawa demokratyczne będą poświęcone w poszukiwaniu bezpieczeństwa, zginie również wolność.

Systematyczne prewencyjne zapisywanie wszystkich trasmisji danych oznacza koniec najważniejszych praw w demokracji: prawa do prywatności, wolności wypowiedzi oraz domniemania niewinności.

My, niżej podpisani, domagamy się od członków parlamentów oraz rządów, by wypełnili swoje obowiązki jako reprezentanci ludu.

Ceńcie korzyści oraz wolność jednostki bardziej niż hipotetyczne udogodnienia dla organizacji chroniących prawa.

Z poważaniem
(Podpis można złożyć na tej stronie. Gorąco zachęcam do przyłączenia się do akcji… nim nie jest za późno.)
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →