Parlament peruwiański przygotowuje ustawę, dzięki której do wymogów, które musi spełniać oprogramowanie używane w administracji publicznej, zostanie dodany obowiązek udostępnienia aplikacji na warunkach wolnych licencji. Projekt ustawy spotkał się z gwałtowną krytyką peruwiańskiego oddziału Microsoftu.

Kongresmen Republiki Peruwiańskiej, dr Edgar David Villanueva Nunez, w liście skierowanym do przedstawicieli Microsoftu odpowiedział, że głównym celem ustawy nie są oszczędności związane z kosztami licencyjnymi. ,,Podstawowe zasady, na których opiera się Ustawa, mają związek z fundamentalnymi gwarancjami państwa prawa, takimi jak:

  • swobodny dostęp obywateli do informacji publicznej
  • trwałość danych publicznych
  • bezpieczeństwo Państwa i obywateli.

Aby zagwarantować obywatelom swobodny dostęp do informacji publicznej, niezbędne jest, by kodowanie danych nie było związane z jednym dostawcą. Wykorzystanie standardowych i otwartych formatów gwarantuje swobodny dostęp – jeśli to konieczne, można nawet stworzyć kompatybilne wolne oprogramowanie.
Aby zagwarantować trwałość danych publicznych, niezbędne jest, by możliwość korzystania z oprogramowania i utrzymywanie go nie zależały od dobrej woli dostawców, ani od monopolistycznych warunków przez nich stawianych. Dlatego też Państwo potrzebuje systemów, których rozwój można zagwarantować dostępnością kodów źródłowych.
Aby zagwarantować bezpieczeństwo Państwa, niezbędne jest poleganie na systemach nie posiadających elementów, które umożliwiają zdalną kontrolę lub niepożądaną transmisję danych osobom trzecim. Systemy ze swobodnie dostępnym kodem źródłowym mogą zostać zbadane przez samo Państwo, przez obywateli, oraz wielu niezależnych ekspertów na całym świecie. ” — pisze Nunez.
Ustawa realizuje postulaty podobne do tych, które w listopadzie 2000 roku przedstawił Ruch na rzecz Wolnego Oprogramowania (www.rwo.pl) w Manifeście, pod którym podpisało się ponad 2 tys osób.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: arturs.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →