Jakiś czas temu pojawiła się informacja (między innymi na KernelTraffic) o tym, iż stary i nie do końca udany sterownik do kart sieciowych firmy Intel (eepro100) nie będzie dłużej wspierany, ponieważ Intel planuje opublikować swoje sterowniki na licencji GPL. Właśnie zajrzałem do kodu najnowszego sterownika opracowanego przez Intela – e100 1.3.38 i ujrzałem tam następujący zapis:

  This software program is available to you under a choice of one of two  licenses. You may choose to be licensed under either the GNU General Public  License (GPL) Version 2, June 1991, available at  http://www.fsf.org/copyleft/gpl.html, or the Intel BSD + Patent License, the  text of which follows:  [...to już nas nie interesuje...]  

Z pewnością wkrótce doczekamy się włączenia tego sterownika do jądra. Moduł e100 potrafi współpracować z innym modułem autorstwa Intela – IANS (Intel Advanced Networking Services). Aktualna wersja posiada numer 1.6.30a. Sterownik ten pozwalaj na zestawienie nadmiarowych łączy przy użyciu kart sieciowych, z których jedna musi być serwerową kartą Intela. Moduł pozwala na agregację od dwóch do ośmiu kart sieciowych. W przypadku uszkodzenia jednego lub kilku połączeń pozostałe przejmują cały ruch.

Możliwe jest zestawienie łącza w kilku różnych trybach pracy. Wszystkie tryby są opisane w pliku README dołączonym do źródeł modułu.

Warto dodać, że dostępny jest także sterownik dla kart gigabitowych – e1000 (wersja 4.1.7), który w połączeniu z modułem ians (oraz oczywiście gigabitowym switchem) pozwala na agregację kart gigabitowych. Możliwe są także konfiguracje mieszane (1Gbit + 100Mbit)

Źródła sterowników można pobrać s serwisu firmy Intel. oraz support.intel.com.

Kilka informacji w języku polskim na temat agregacji łączy za pomocą powyższych sterowników można znaleźć pod adresem: http://www.nss.pl

autor: wp@nss.pl
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Wojciech Potaczek.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →