Na wstępie chciałbym w kilku słowach przypomnieć w jakim stadium znajduje się tzw. ,,Sprawa Płatnika”. Otóż jedynym skutkiem petycji, audycji radiowych, różnych publikacji i innych działań mających na celu udostępnienie specyfikacji programu Przekaz ELektroniczny, osiągnęliśmy tylko jedno: część opinii publicznej zaczęła sobie zdawać sprawę z istnienia problemu i z jego znaczenia, natomiast przedstawiciele odpowiedzialnej instytucji (ZUS) nabrali wody w usta i odmawiają spotkania. Doszło do tego, że w niedawnym wywiadzie Ballmera dla GW prawa ręka Microsoftu mówi, że sprawą Prokomu powinien zająć się rząd, choć jego samego ta sytuacja cieszy.

Postanowiliśmy więc równolegle podjąć się tego, o czym mówiło się od dawna: napisać otwartą, wolną wersję Płatnika, a w przyszłości również Przekazu Elektronicznego, zaś po zakończeniu prac oficjalnie zgłosić się do ZUS-u z prośbą o jego akceptację jako dopuszczonego do użytku na takich samych prawach jak Płatnik/PE.
Takie przedsięwzięcie jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem, wymaga dużej dyscypliny i zaangażowania co najmniej kilku osób oraz stałej pomocy ze strony kilkunastu innych. Niniejszy tekst ma na celu zaprezentowanie aktualnego stadium projektu i zachęcenie Was do przyłączenia się do niego.
Postanowiliśmy oprzeć go na Pythonie, jako języku o przejrzystej składni, pozwalającym lepiej skupić się na samym projekcie, dzięki obiektowości łatwym do wykorzystania w pracy grupowej i wieloplatformowym. W zamierzeniu program ma działać na czterech platformach: Linux, Windows, FreeBSD i Mac OS, oraz innych, jeśli znajdą się osoby, które zechciałyby się zaopiekować odpowiednimi portami.
Do podstawowych założeń należy modularnoć, oddzielenie podsystemu baz danych, wydruku, interfejsów użytkownika i innych (pluginy, np. do PIT-ów). Więcej na ten temat w drafcie w CVS projektu. Warto również zapoznać się z zasadami formatowania źródeł Zbyszka Chyli.
Kto jest potrzebny?

  • Koordynator projektu – osoba, która mogłaby koordynować prace, zapewnić ich spójność i ciągłość oraz troszczyć się o rozwój
  • Projektant – ktoś, kto mógłby przygotować dobry projekt
  • Programiści – osoby mogące poświęcić trochę swojego czasu, choćby dwie godziny tygodniowo, na pracę nad projektem
  • Osoby znające dobrze Płatnika, do pomocy merytorycznej.

W tej chwili najbardziej pilną sprawą jest przygotowanie dobrego projektu, którego realizację moglibyśmy rozpocząć.
Jak dołączyć do projektu? Aby zapisać się na listę dyskusyjną, należy wysłać list z tematem „subscribe janosik-devel” na adres listar@7thguard.net. Główna strona projektu znajduje się pod adresem http://savannah.gnu.org/projects/janosik/, tam też znajdują się adresy administratorów, z którymi należy się skontaktować by zostać dodanym do projektu.
Serdecznie zapraszamy.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: arturs.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →