… tak twierdzą jego twórcy (http://www.jabber.org) a wielu z tych, którzy go spróbowali, może się z tym zgodzić.
Ostatnio „komunikatory” (Instant Messangers) są jednymi z najczęściej używanych aplikacji internetowych. Najbardziej u nas popularne komunikatory to ICQ i rodzime GaduGadu. Jednak jest ich znacznie więcej. Właściwie „wszyscy wielcy” Internetu mają własne oprogramowanie tego typu. Swojego messengera mają AOL, Microsoft, Yahoo, Netscape, czy też Wirtualna Polska. Jednak są z nimi problemy: zwykle komunikować mogą się tylko użytkownicy jednego systemu, używane protokoły są zamknięte i trzeba zdać się na oprogramowanie dostarczone przez usługodawcę (to oczywiście udało się obejść), a działanie usługi zależne jest od centralnego punktu — serwera danej usługi.

Można by powiedzieć, że Jabber to tylko kolejny komunikator. Różni sie jednak diametralnie od innych programów tego typu: protokół jest otwarty a serwer oraz wiele aplikacji klienckich są rozpowszechniane na zasadach Open Source. Każdy może postawić swój własny serwer, ci nie oznacza jednak, że będzie ograniczony do kontaktów z użytkownikami tego serwera. Serwery Jabber tworzą sieć, podobną do sieci serwerów SMTP, co pozwala użytkownikom serwerów rozsianych po całym świecie komunikować się ze sobą. Jest jeszcze jedno podobieństwo do poczty elektronicznej: jabberid, identyfikator użytkownika systemu Jabber, wygląda podobnie do adresu e-mail: „użytkownik@domena”. Jednak poza tym Jabber bardziej przypomina inne komunikatory oraz np. IRC.
Kolejną interesującą cechą Jabbera, która sprawia że wielu ludzi szybko się do niego przekonuje, są tzw. „transporty”. Są to bramki pomiędzy Jabberem i innymi systemami Instant Messaging (i nie tylko). Istnieją bramki do AIM, ICQ, MSN Messanger, a ostatnio także do GaduGadu.
Lecz Jabber to nie tylko komunikator. Niektórzy za jego podstawową funkcję uważają przekazywanie strumienia XML w sieci Internet. Można powiedzieć, że komunikator to tylko jedno z zastosowań tej technologii.
Jabber to nie jeden produkt, ale technologia zaimplementowana już w wielu produktach. Dwie najważniejsze implementacje serwera, to darmowy jabberd (http://www.jabber.org), na podwójnej licencji JOSL/GPL oraz komercyjny JCP (Jabber Communication Platform, http://www.jabber.com).
Jeśli chodzi o klientów, to powstało ich już bardzo wiele. W systemach UNIX najpopularniejszy jest chyba Gabber (http://gabber.sf.net/), interesujący jest także Psi (http://www.affinix.com/~justin/programs/psi/). Dla systemów Windows najważniejsze (i darmowe) implementacje to WinJab (http://winjab.sf.net/) oraz JIM (http://www.jabber.com).
Oprócz serwerów i klientów dostępne są jeszcze różnego rodzaju komponenty dla serwera, wśród nich wspomniane już transporty, ale jest też rejestr użytkowników (JUD), czy np. web-logger wypełniany poprzez klienta Jabber (Jogger).
Myślę że Jabber to projekt z dużą przyszłością i mam nadzieję że kiedyś stanie się powszechnym standardem w Internecie, takim jak jest SMTP czy IRC.
Jacek Konieczny jabberid: jajcus@jabber.bnet.pl
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Jacek Konieczny.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →