arturs: wreszcie, po tylu miesiącach oczekiwania, szukania chętnego, próśb i błagań – mamy pierwszy odcinek PLD Traffic!. Gotowi do startu…

PLD Traffic #1

Witam w pierwszej odsłonie nowego tasiemca o swojsko brzmiącej nazwie „PLD Traffic”. Projekt, tworzony na wzór i podobieństwo Kernel Traffica, ma na celu zaprezentowanie szerokiej publiczności, jak wygląda rozwój gigantycznego projektu Open Source od kuchni. Nie obawiajcie się drodzy czytelnicy. Nie zostaniecie zasypani kilogramami techno bełkotu. Mam zamiar skupić się na bardziej ludzkiej stronie projektu. Mianowicie: zmiany kadrowe przy co ważniejszych programach (żeby było wiadomo do kogo słać bugreporty), wydarzenia okołodystrybucyjne (np: co się będzie działo na najbliższych Pingwinariach w związku z PLD), zmiany w użytkowej stronie dystrybucji (np: nowy instalator), oraz last but not least (wybaczcie makaronizmy) flejmy pomiędzy developerami.
Cotygodniowe statystyki: Niestety nie mam odpowiedniej infrastruktury by takowe stworzyć. Może kiedyś.

1. Przeprowadzka do ICM

Na zarzuty Michała Kochanowicza o bajzel z pakietami gnucash i g-wrap (wątek „kloczek, gnucash, g-wrap”) Tomasz Kłoczko odpowiedział następująco:
„Przez ostanie kilka dni jest z lekka zamieszanie z ftp (ftp przenoszony jest do ICM) i to powoduje z lekka opóźnienia bo inne rzeczy muszą czekac.”

2. Czyszczenie kernela

Krzysiek Taraszka napisał:
„Tak, obecnie kernel-2.2.20-7 jest juz na tyle pelny ze moge zaczac sprzatac po sobie (w sensie moje dziwne numerki patchy uporzadkowac, itp, itd) oraz ostatecznie konczyc bledy znalezione do tej pory. Postanowiam usunac patch’a 2.2.21pre2 bo dochodza mnie glosy ze lubi Opsowac i robic kernel paniki (alan dostal juz info odemnie), obecnie koncze prace na kernelem 2.2.20-7.1 w branchu, dodalem patche na sparc32 i sparc64, powinno byc ok, jak skoncze, pomecze kogos na #PLD by podslal na builder i w /test. Pozniej juz tylko update rewizji, przsunienie w HEAD i mozna wystawic kernel-2.2.20-8. Ja narazie zaczynam prace na 2.2.21pre2, tak, by moglo „nie sypac sie” i nie opsowac :)”
Marcin Chojnowski pochwalił go za świetną opiekę nad jądrem która „pewnie uchroniła wiele osób od klęcia jakie to PLD jest”. Michał Margula podpisał się pod tym „obiema ręcami”.

3. Niezgodność pakietów na ftp i builderach

Michał Margula rozpoczął polowanie na błąd w multi-gnome-terminal (wątek „multi-gnome- terminal – ciąg dalszy”). Doszedł do wniosku, że na ftp i builderach są różne wersje gnome-libs. Tomasz Kłoczko odpowiedział:
„(…) wszelkie instalacje pakietów czy też aktualizacje o ile jest to tylko możliwe ( o ile nie trzeba jakosć na chwilę przegiąć bazy) są wykonywane aptem. W takeij sytuaacji jest naprawdę cieżko mieć coś innego na builderach niz to co jest na ftp :)”
Michał oczywiście zaprzeczył i dalej w wątku napisał:
„No więc Kloczek się upierał i gówno prawda. Na builderze nie są aktualne pakiety, które są na FTP. Jest gnome-libs-1.4.1.3-2 a powinien być 1.4.1.4-1”
Tomasz był nieugięty:
„Jest tam DOKŁADNIE to co na ftp.”
Na pytanie Michała co w takim razie jest przyczyną błędu, Tomasz poradził skorzystać z „strace, ltrace, gdb”
Wątek zakończył się.

4. Osobny pakiet z dokumentacją w jądrze 2.4

Roman Werpachowski napisał:
„Czy w branchu 2.4 można by zrobić to samo, co w 2.2 – to znaczy, wydzielić dokumentacje kernela do pakietu kernel-doc?”
Nie było odpowiedzi.

5. Koniec prowizorki

Tomasz Kłoczko w wątku „adminisrativia: prowizorka” napisał:
„Dzisiaj wieczorem, a najdalej jutro zniknie z ftp prowizorka i pojawi się nowy układ katalogów pod instalator.”
Michał Moskal zgłosił pewne zastrzerzenia (wątek „przeprowadzka installera na ftp”), ale po krótkiej wymianie zdań z Tomaszem Kłoczko ustalił:
„Ok. Obrazki do instalacji są w images/. W images/slow są obrazki do instalcji zainstalowane z syslinux -s (stare płyty). W images/2.{2,4}-experimental/{,slow/} jest … to czego można się spodziewać. Paczki *tar.gz są w inst/pkg/{,2.{2,4}-experimental}. Katalog installer/ niech poleży jeszcze kilka dni. Raport z budowania obrazków w buildlog.txt, tam gdzie obrazki.”
Nie było sprzeciwów.

6. Kernel 2.2.20 na architekturze sparc64

Krzysiek Taraszka w wątku „kernel-2.2.20-7.1 & sparc64” ogłosił:
„Hurra, udalo sie skompilowac kernel-2.2.20-7.1 na architektorze sparc64 :)) Kernel testowy jest na ftp.kernel.pl/pub/People/dzimi/sparc64, zbudowany na naszym builiderze ( nie, nie z konta builder, tylko dzimi@newboss :)). Zapraszam na testy :)”
Tomasz Kłoczko obiecał:
„Jak wieczorem przyjdę na pewnio pokatuję ten kernel :)”

7. Lista dla kernelowców

Krzysiek Taraszka w wątku „pld-kernel-list@pld.org.pl” ogłosił:
„Dawno juz o tym myslalem ale dopiero teraz o tym mowie, ze Przydalo by sie nam pld-kernel-list@pld.org.pl (-> patrzcie inne distro, np debian). Skoro mamy juz pld-installer@ pld-devel-{en,pl}@ pld-betatesters@ (?) to czemu nie pld-kernel-list@ albo pld-kernel@ ??? Zalety by byly ogromne, mozna by zglaszac swoje opinie, problemy, gotowe rozwiazania, podrzocac adresy http czy ftp gdzie mozna nowe wersje znalesc, itp, itd. Wiem, ze zaraz podniosa sie glosy: a po co ? a na co ? mamy przeciez pld-devel-pl@ … itp, itd; ja jednak bym byl za …”
Wszyscy byli za. Sergiusz Pawłowicz stwierdził:
„zakładam, dam znać.”
Przy okazji Jakub Bogusz zaproponował stworzenie listy security „do wysyłania anonsów o wersjach pakietów z poprawionymi błędami tej klasy”. Sergiusz odpowiedział:
„była przez dwa lata, nikt nic nie napisał.”

8. Porn-get

Michał Kochanowicz w wątku „Re: djrzulf: SOURCES porn-get-PLD.patch” zwrócił uwagę Przemysławowi Knyczowi by ten nadawał pakietom nazwy „które cokolwiek mówią o zawartości. „. Ten odpowiedział:
„hm, w sumie zawarłem to w specu (PLDized), dokładniej ten patch porządkuje porn-get’a i zapisuje listę „pakietów” w ~/.porn-get/, bez tego wrzucał to tam, gdzie był odpalany, również fotki są wrzucane do ~/.porn-get/photos/, a robił to tak jak wyżej, nie bardzo wiedziałem jak nazwać tą latkę, więc stąd ta nazwa.”

9. Wsparcie dla maskarady w rc-scripts

Witek Kręcicki w wątku „rc-scripts” ogłosił:
„Dodałem do rc-scripts wsparcie dla maskarady. Do tarballa i przebudowac”
Nieprzychylne komentarze które po tym nastąpiły przekonały Witka do cofnięcia zmiany, przy czym zostawił na miejscu patcha mówiąc:
„moze sie to komus przyda?”
Gdzie indziej w wątku Krzysiek Taraszka zauważył:
„(…)nie kazdy wie, ze mamy takie cos jak firewall-init ( ja po pol roku sie kaplem :)))”

10. Pochwał dla maintainera jądra ciąg dalszy

Krzysiek Taraszka poinformował o nowym jądrze kernel-2.2.20-7.3 (wątek „kernel-2.2.20-7.3 w /test”). Ma ono zapobiec opsowaniu jądra ze sterownikami NVidii. Wytłumaczenie odnośnie sposobu wprowadzenia poprawki brzmiało następująco:
„Zeby nie bylo niejasnosci. Backport zrobilem by NVcore.o nie Opsowal z agpgart.o, cale DRM z tym dziala wiec oki, zmiany sa w calym interfejsie agpgart.o. Czesc ludzi zarzuca mi, czemu „backport” a nie fix ??? Powiem jasno, nie czas na takie experymenty gdy „za piec dwunasta” PLD STABLE. Obecny kernel-2.2.20-7.3 dziala ok, niech tak bedzie, ja to i tak w agpgart.o oryginalnym z 2.2.20 poprawie, tylko w takiej sytuacjim jak teraz, nie ma czasu na experymenty, lepiej wykozystac sprawdzone rozwiazania niz potem tego zalowac, w koncu dazymy do stabilizacji no nie?”
Paweł Gołaszewski odpowiedział:
„Muszę przyznać, że podoba mi się twoje podejście do sprawy. I wogóle opieka nad kernel.spec Byle tak dalej. :)”

11. Niedziałające www.pld.org.pl

Tomasz Kłoczko zaniepokoił się o stan www. Poniżej gratka dla językoznawców:
„Enybady .. ma kontakt z dżemikiem ? Sprawa dot. padnietej naszej wówy.”

12. Co mi zrobisz jak mnie złapiesz

Tomasz Kłoczko w wątku „Re: serek: firewall-init ads.hosts,1.1,1.2” poprosił Sergiusza Pawłowicza o nie umieszczanie części swojej prywatnej konfiguracji w dystrybucji. Rzecz dotyczyła domyślnie wyłączonej, acz wbudowanej w skrypty, listy najbardziej popularnych „baner-spamerów”. Tomasz był za zlikwidowaniem wpisu, a Jan Rękorajski, Paweł Gołaszewski, Michał Kochanowicz i Sergiusz za jego pozostawieniem. Cała dyskusja skończyła się stwierdzeniami Jana:
„To mój pakiet. Co mi teraz zrobisz?”
oraz Sergiusza:
„Tomku, uspokój się. Na razie Cię na tej liście nie ma, więc nie opowiadaj o fobiach.”
Odpowiedzi nie było.

Jeśli podoba ci się PLD Traffic to napisz. Zbyt cenie sobie leżenie do góry brzuchem by tracić czas na pisanie czegoś, czego nikt nie czyta.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Mariusz Mazur.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →