Czy wolno poświęcić wolność słowa, żeby spełnić wymagania amerykańskiego przemysłu filmowego? Jak się okazuje – niektórzy uważają, że można. Do listy smutnych przypadków popierania restrykcji na kod dekodujący zaszyfrowane płyty DVD dołącza Norwegia, której wówczas 15-letni obywatel, Jon Johansen, stworzył program DeCSS.

Kilka dni temu Nowegian Economic Crime Unit postawiła przed osiemnastoletnim Johansenem zarzut pogwałcenia kodeksu karnego, a konkretnie paragrafów zakazujących włamywania się do cudzej własności aby otrzymać dane, które nie są dla włamywacza przeznaczone. Jest to pierwszy przypadek w historii Norwegii, w którym paragraf ten będzie wykorzystany przeciwko osobie włamującej się do swojej własności.

W przypadku udowodnienia winy, Jonowi grozi kara dwóch lat więzienia.

Więcej na temat całej sprawy oraz na bieżąco uaktualniane informacje można znaleźć na stronach Electronic Frontier Foundation. Na serwerach EFF powstała również lista dyskusjna poświęcona temu tematowi.

Kod programu DeCSS można skopiować ze stron nanocrew, jednak warto zapoznać się wcześniej z ostrzeżeniem — wolno go pobrać tylko osobom, które nie pracują dla MPAA lub DVD CCA. Jeśli współpracujesz z jedną z tych organizacji, a skopiujesz te dane, możesz zostać oskarżony o złamanie DMCA. Takie jest prawo…
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →