Wczoraj w sieci pojawiła się pierwsza, wstępna wersja nowego dokumentu dla osób zainteresowanych rozwojem kernela. Jest nim Kernel Hacking Howtoo autorstwa Andrew Eblinga. Andrew, który znany jest ze stworzenia strony Kernelhacking, pracował nad nim już od jakiegoś czasu, lecz dopiero wczoraj (terminowo, zgodnie z zapowiedzią) publicznie pochwalił się wynikiem swojej pracy. A jest on całkiem przyjemny dla oka i umysłu…

Dostępne na stronach autora howto jest przeznaczone dla osób, które chciałyby poznać sposób działania kernela linuksowego, ewentualnie pomóc w jego rozwoju, a nie mają ochoty na przegryzanie się przez miliony linii kodu już napisanego.

Andrew zaczyna od rzeczy bardzo podstawowych – ogólnego przedstawienia sposobu działania kernela, podziału na usermode i kernelmode itp. Następnie przechodzi do przedstawienia struktury katalogów jądra (ten rozdział nie jest niestety dokończony) i narzędzi, które na pewno przydadzą się podczas pracy nad nim. Później znajdziecie opisy debugowania kernela, opis /proc/profile, dzięki któremu można sprawdzać jego wydajność, ogólne tipsy i hinty… Wreszcie, na zakończenie, listę miejsc, w których można znaleźć informację i pomoc dotyczącą kernela.

Chociaż dokument nie jest jeszcze dokończony – brakuje w nim kilku rzeczy, gdzieniegdzie widać dopiski typu FIXME czy to do, to jednak jego lekturę można polecić każdemu, kto chce się dowiedzieć czegoś o Linuksie. Finalna wersja powinna się pojawić już wkrótce, kiedy – to zależy od osób, które będą chciały pomóc Andrewowi podczas prac nad Howto. Cały dokument prawdopodobnie trafi po ukończeniu do zbiorów Linux Documentation Project.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →