Poniższy tekst pisany był w trakcie trwania dyskusji, tak więc pewne tematy mogą się w nim pojawiać kilkukrotnie.

Prawie punktualnie o 14 na kanale #rwo zrobił się duży ruch – rozpoczęło się pierwsze wirtualne spotkanie RWO, które było poświęcone planowanemu spotkaniu między przedstawicielami Ruchu i firmy Prokom. O planach spotkania pisaliśmy już we wczorajszej relacji z rozmowy Janusza Weissa i jednego z członków zarządu firmy Prokom.

Pełne (jeszcze nieoczyszczone) logi z irca można skopiować z naszych stron, poniżej przedstawię część ustaleń, do których doszliśmy.

Przede wszystkim trzeba zająć się przeczytaniem WSZYSTKICH ustaw i rozporządzeń, które mogą mieć związek z przesyłaniem danych do ZUSu drogą elektroniczną. Następnie trzeba się zorientować, czy dane podpisywane inaczej, niż niedawno podpisanym podpisem elektronicznym, są w ogóle ważne. Jeśli okaże się, że tylko podpis elektroniczny jest ważny, należy rozpocząć równoległe rozmowy zarówno z Prokomem (bo znają format transmisji danych), jak i ZUSem (bo oni są odpowiedzialni za przekazywanie płatnikom oprogramowania, które musi być wykorzystywane).

Na kanale pojawili się również przedstawiciele miesięcznika ChIP, którzy wyrazili chęć nagłośnienia naszej akcji. Zaproponowali też pomoc swojego prawnika, który mógłby przeczytać i sprawdzić umowy między ZUSem a Prokomem, te jednak są prawdopodobnie poufne. Być może ChIPowi uda się otrzymać pewne informacje na temat zapisów umowy – chodzi tu szczególnie o istnienie ewentualnych punktów nakazujących stworzenie programu tylko dla Windows. Pojawiły się pytania, dlaczego nie chcemy, żeby Prokom stworzył wersje Linuksową, jednak szybko padło tyle odpowiedzi, że pytający już nie próbował forsować swoich poglądów na ten temat 😉 Stanęło na tym, że będziemy się domagać ujawnienia protokołów transmisji, a nie Płatnika na GNU GPL.

Padł pomysł posłużenia się interpelacją poselską do wywołania i nagłośnienia tej sprawy, no i przy okazji zbadania umowy ZUS-Prokom. Trzeba też sprawdzić dokumenty, które były złożone przy ogłaszaniu przetargu, może coś tam ciekawego się znajdzie.

Jest zgoda co do tego, że powinniśmy próbować wykorzystać jak najwięcej mediów, do których możemy mieć dostęp – GWyborcza, Wprost, Polityka, Rzeczpospolita, Przekrój, może jakies media elektroniczne itp.

W końcu stanęło na tym, że na łamach listy rwo-list opracujemy jeden wzorcowy zestaw naszych żądań i argumentów, a następnie zaczniemy skoordynowaną akcję informowania mediów. W międzyczasie osoby, które pójdą na spotkanie z przedstawicielami firmy Prokom dokładnie zapoznają się z wszystkimi ustawami itp, które mogą być ważne dla całej sprawy. Na tym spotkanie zakończono 😉
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →