Pancer General… to była gra. Do dziś z przyjemnością sięgam do niej, kiedy tylko dorwę gdzieś komputer potrafiący ją uruchomić. Na szczęście niedawno moje ciągłe poszukiwania się zakończyły – wszystko dzięki Michaelowi Speckowi, autorowi gry LGeneral.

LGeneral jest klonem Pancer Generala, który powoli dąży do osiągnięcia doskonałości pierwowzoru. Aktualnie dostępna wersja, 0.5.0, mimo numeru wskazującego na możliwe niestabilności, nie sprawiła mi jeszcze ani razu kłopotów. Wynika z tego, że jej autor przyłożył się do swojej pracy i potraktował ją poważnie.

Nowych graczy z pewnością interesuje, o co w ogólne całe to zamieszanie? Czym był Pancer General i czym LGeneral jest? Najprostszą odpowiedzią na to pytanie jest screenshot, który publikuję poniżej.

screenshotGra polega na zniszczeniu przeciwnika, wypełnieniu misji, obronie własnego terytorium… Mniejsza o cel, ważne środki 🙂 Do dyspozycji mamy armię, w skład której może wejść piechota, czołgi, działa samobieżne i samoloty, a która powinna wypełnić zadaną misję. Jako przeciwnika mamy drugą armię, którą może kierować komputer bądz współgracz. Na razie nie ma możliwości gry w sieci, jednak być może w przyszłości…

Skoro nie da się grać w sieci, to jak grać w dwie osoby? To proste, LGeneral nie jest strategią czasu rzeczywistego (RTS), lecz staromodną grą turową. Wbrew pozorom, wcale nie umniejsza to przyjemności z grania, a daje nam więcej czasu na opracowanie taktyki walki z przeciwnikiem.

Co do opcji wpływających na komfort gry, najważniejszymi są chyba mozliwość pracy w różnych trybach graficznych (X-Window wymagane), łącznie z trybem fullscreen, a także przełączanie trybu wyświetlania mapy (szczegółowa/ogólna z zaznaczonymi jednostkami). Gra jest dość prosta w obsłudze, a przygotowywanie nowych scenariuszy, mimo braku ich gotowego edytora (prace trwają), jest dość proste i wymaga jedynie odrobiny wyobrazni i dowolnego edytora tekstu (tak, Emacs _również_ sobie poradzi, chociaż kto by używał takiej kobyły… ;)).

Podsumowując – gra jest bardzo fajna, udało mi się ją skompilować również pod IRIXem (tworzona była z myślą o Linuksie), a użytkownicy rozwojowej wersji Debiana mogą ją już zainstalować przy pomocy apt-geta. Naprawdę warto…
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →