Podczas zakończonej wczoraj konferencji Borland Developer Days, wspólnie z udedem przeprowadziśmy wywiad m. in. z Jasonem Vokes-em, Product Managerem firmy Borland dla narzędzi RAD. Znany jest on zapewnie miłośnikom C++ Buildera i Delphi, a wkrótce zapewnie poznają go Linuksowcy. Zadaliśmy mu kilka pytań dotyczących Kylixa oraz dalszych planów firmy dotyczących tego pakietu i OpenSource w ogóle. Cały wywiad będzie dostępny na naszych stronach na początku przyszłego tygodnia, teraz chcę krótko poruszyć dwie kwestie, które mnie najbardziej zainteresowały.
Obie dotyczą darmowej wersji Kylixa, tzw. Open Edition, która – jak zapewnie się domyślacie – będzie wypuszczona na rynek kiedy tylko będzie gotowa. Podstawowym problemem z OE były plotki dotyczące licencjonowania oprogramowania stworzonego przy pomocy tej wersji pakietu. Mówiło się głównie o tym, że to oprogramowanie nie będzie mogło być sprzedawane, a tylko rozprowadzane na licencji GNU GPL. Tu wychwyciłem pewną sprzeczność, gdyż GPL wyraznie zezwala na odsprzedawanie tego typu oprogramowania. Przyciśnięty do ściany Vokes rozpoczął długą przemowę na temat konieczności modyfikacji sposobu licencjonowania, która jest jednym z powodów naszego oczekiwania na Open Edition. Ogólna konkluzja z jego wypowiedzi jest taka, że prawdopodobnie zostanie przygotowana nowa licencja, GPL-like, ale nie zezwalająca na zarabianie na oprogramowaniu.
Vokes mówił również o konieczności wprowadzenia zmian technologicznych w Kylixie przed wypuszczeniem OpenRelease. Oznacza to ni mniej ni więcej, że Kylix OE będzie się prawdopodobnie nieco różnił od wersji komercyjnej.
Chwilę pózniej miałem jeszcze okazję zamienić kilka słów z Davidem Intersimone, który jest wiceprezesem ds. kontaktów z programistami i pracuje w firmie Borland od połowy lat ’80. Porozmawialiśmy chwilę o początkach ruchu GNU, dzięki czemu dowiedziałem się, że świat nie był przygotowany na rewolucję zgotowaną przez Stallmana i jego pomysły traktowano początkowo raczej w kategoriach eksperymentu akademickiego. Jak ten eksperyment się powiódł – wiemy wszyscy. Ale dowiedziałem się również, że Borland nie planuje do eksperymentu się przyłączyć i w najbliższym czasie nie planuje się opublikowania kodu choćby starych wersji Kylixa. (mówimy o przyszłości, czyli kiedy Kylix będzie miał już swoją 4. czy 5. wersję….)
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.