Tym tekstem zaczynam serię artykułów poświęconych zastosowaniu systemów uniksowych w Embedded Systems, którym to temat będę omawiał podczas konferencji Linux w Biznesie w ramach targów Infosystem 2001.
Masz już dość olbrzymich rachunków telefonicznych? Posiadasz łącze do sieci? Dzwonisz ciągle do tych samych osób również posiadających łączność z internetem? Aplio wydaje się być rozwiązaniem w sam raz dla Ciebie.
Aplio/Pro to niewielkie urządzenie podłączane z jednej strony do linii telefonicznej, z drugiej – do internetu. Znajduje się na nim jeszcze jedno gniazdko, do którego wpinamy zwykły aparat telefoniczny. Kiedy mamy ochotę z kimś porozmawiać, po prostu dzwonimy do niego, uzgadniamy przesiadkę na Aplio, naciskamy duży przycisk na naszym urządzeniu i po chwili możemy rozmawiać przez nieograniczony czas nie płacąc za to nic – nasza rozmowa zostanie przeniesiona automatycznie na łącze internetowe.
Istnieje również możliwość wybrania na klawiaturze telefonu indywidualnego numeru identyfikującego drugie Aplio, co spowoduje brak konieczności uprzedniego dzwonienia wykorzystującego zwykłe łącze telefoniczne.
Ktoś słusznie zauważy, że do tanga trzeba dwojga. Rzeczywiście, na razie jedyną wadą Aplio wydaje się brak możliwości porozmawiania przez sieć z kimś, kto takiego urządzenia nie posiada. Ale od czego istniejące rozwiązania software’owe? Aplio używa protokołu telefonii internetowej H.323 wspieranego przez większość oprogramowania udostępniającego usługę VoIP (głos po IP).
Wkrótce producent tego urządzenia powinien uruchomić usługę polegającą na łączeniu rozmów wychodzących z Aplio ze zwykłymi telefonami. Chociaż wtedy będziemy płacili za każdą minutę takiego połączenia, i tak często wyjdzie to taniej, niż gdybyśmy zadzwonili bezpośrednio. Rezultat: każdemu się opłaca.
Co na pokładzie?
Sercem Aplio zarządza wyspecjalizowany układ System-On-Chip, który składa się z trzech modułów – procesora ARM oraz dwóch procesorów sygnału cyfrowego (DSP). Posiada również wbudowaną kartę ethernetową, port USB, szeregowy oraz modem. Wszystko to mieści się na jednym chipie zużywającym mniej niż 100mW w stanie spoczynku.
Jednak nie sprzęt jest najważniejszy. Aplio/Pro pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Linux – dystrybucja uClinux.
Cena urządzenia, w zależności od modelu, waha się od 199 do 300 dolarów za sztukę.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.