Już w sobotę, 23 lutego, będzie Open Data Day – międzynarodowy dzień otwartych danych. Z tej okazji w Warszawie organizujemy hackaton otwartych danych.
Tego dnia w wielu miastach na całym świecie odbywają się spotkania osób zainteresowanych uwalnianiem danych tworzonych przez instytucje publiczne (i finansowanych z podatków), i wykorzystywaniem ich w najróżniejszy sposób – poprzez pisanie aplikacji, łączenie ich z innymi danymi, umieszczanie na mapach czy analizowanie.
Co będziemy robić?
To zależy od nas wszystkich. Chcemy zgromadzić w jednym miejscu programistów, osoby potrzebujące informacji, osoby z pomysłami na wykorzystanie danych lub ich udostępnienie… Efektem hackatonu może być aplikacja pokazująca lokalizacje lokali do wynajęcia przez miasto, automat i baza danych z rozkładami jazdy, wyszukiwarka połączeń autobusowych czy też oprogramowanie do automatycznego aktualizowania baz danych, które są porozrzucane po sieci i nie da się ich w inny sposób zdobyć.
Kogo zapraszamy?
Każdego! Niezależnie, czy jesteś programistą, grafikiem, analitykiem, statystykiem, użytkownikiem czy osobą z pomysłami, Hackaton jest dla Ciebie. Efektem naszego spotkania będą nie tylko nowe programy lub ciekawe dane dostępne dla wszystkich, ale przede wszystkim nowe pomysły, kontakty i znajomości, które być może zaowocują ciekawymi projektami w przyszłości!
Jak wziąć udział?
Prosimy o wcześniejszą rejestrację, która pozwoli nam obliczyć potrzeby związane z przedłużaczami, miejscem itp. Formularz do zgłoszenia dostępny jest na stronie otwartedane2013.eventbrite.com. Warto też dodać krótką informację o sobie na wiki spotkania – tam też znajduje się miejsce na pomysły, które chcielibyście zrealizować.
Co dostarczymy?
Na miejscu będą:
- WiFi
- Sala użyczona nam przez PaństwoMiasto, ze stolikami, przedłużaczami, rzutnikiem i nagłośnieniem
- Bar (gdzie będzie można kupić kawę, herbatę, drinki, kanapki…)
- Skonfigurowana i gotowa do działania baza CKAN, którą można wykorzystać do składowania i udostępniania innym danych
- Eksperci od otwartych danych związani z Centrum Cyfrowym, OpenKnowledgeFoundation oraz projektem ePSIplatform
- Jeśli będzie taka potrzeba, honey udostępni nowym projektom dożywotnie miejsce na swoim serwerze
Co warto przynieść?
- Pomysły – jakiekolwiek! Na aplikacje lub na dane, które warto przekonwertować z nieprzyjaznych stron internetowych na przydatną programistom bazę danych
- Laptopa, zasilacz, przedłużacz (tak na wszelki wypadek…)
Orientacyjna agenda spotkania
- 10:00 – zaczynamy!
- 10:00-10:20 wprowadzenie (Łukasz Jachowicz z Centrum Cyfrowego oraz Ton Zijlstra z ePSIplatform)
- 10:20-10:40 3-minutowe „pitche” na temat Waszych pomysłów – danych i projektów. Postaramy się też porozmawiać, w jaki sposób uniknąć tworzenia nieprzydatnych rozwiązań, lecz wyprodukować coś, co wyjdzie poza fazę prototypu.
- 10:40-11:40 warsztaty, których efektem będzie wypracowanie ostatecznych pomysłów i utworzenie wokół nich grup zainteresowanych osób (Ton Zijlstra i Frank Verschoor)
- 11:40-12:30 skupiamy się na pracy
- 12:30-13:30 lunch
- 13:30-19:00 pracujemy nad projektami, z dwiema przerwami: na opowieść, nad czym pracujemy (i być może na usłyszenie komentarzy innych), oraz na połączenie się via Skype z innymi miejscami, gdzie trwa podobny hackaton
- 19:00-22:00 integracja (płacimy za swoje drinki!)
Będziemy pracować w dwóch językach – choć głównym językiem będzie polski, to ze względu na obecność gości zza naszych granic, angielski również będzie w powszechnym użyciu.
Jak do nas dotrzeć?
Warszawski hackaton odbędzie się w lokalu PaństwoMiasto, na ul. Andersa 29. Najbliższy przystanek komunikacji miejskiej: MURANOWSKA (tramwaje i część autobusów) lub MURANÓW (autobusy 180 i 111).
Dodatkowe informacje
Tegoroczna data Międzynarodowego Dnia Otwartych Danych została ustalona w taki sposób, by hackatony odbyły się dzień po organizowanej w Warszawie międzynarodowej konferencji ePSIplatform i Centrum Cyfrowego, poświęconej ponownemu wykorzystaniu danych publicznych. Warto przyjść również na konferencję (wstęp wolny, prosimy o wcześniejszą rejestrację), by spotkać się z osobami zajmującymi się tematyką otwartości dostępu do danych publicznych.
„Roboczym” Wiki organizacyjnym hackatonu jest wiki.opendataday.org.
Formularz rejestracyjny dostępny jest pod adresem otwartedane2013.eventbrite.com.
Zawsze aktualna wersja tej informacji dostępna jest na stronie Centrum Cyfrowego.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.