Jeśli nie używasz Windows, a nie chcesz być posądzony o korzystanie z windy, kiedy nie chce ci się powoli i długo biec po schodach na trzydzieste piętro, możesz po prostu stwierdzić, że testujesz embedded system w praktyce… Ale czym właściwie jest Embedded System?
Kiedy przygotowywałem się do targów Infosystem, podczas których opowiadałem o zastosowaniu Linuksa w urządzeniach wyspecjalizowanych, stwierdziłem ze zdziwieniem, że w polskim internecie nie ma żadnego porządnego źródła informacji na ten temat. Dlatego też postanowiłem uruchomić dodatkowy dział 7thGuarda, który będzie poświęcony właśnie tego typu urządzeniom. Znajdziecie go od dziś pod łatwym do zapamiętania adresem: embedded.7thGuard.net. Postaram się, z (jak mam nadzieję) waszą pomocą stworzyć duży site, w którym będzie można znaleźć informacje o embedded devices, oczywiście pracujących nie tylko pod kontrolą Linuksa… Ale może wrócę do głównej myśli tego tekstu 😉
Embedded Device to zwykle niewielkie wymiarami, wyspecjalizowane urządzenie, które jest przy okazji niewidoczne dla użytkownika, a przez to bezobsługowe. Tak głosiła pierwsza definicja, która – po upływie wielu lat – została nieco rozszerzona. Dodano do niej zwłaszcza możliwość interakcji z urządzeniem oraz prostotę obsługi, co jest dość ważne w dzisiejszych czasach.
Jakie więc mogą być typy Embedded Devices? Do czego mogą służyć? Aby w pełni odpowiedzieć na to pytanie, musiałbym przytoczyć listę wszystkich możliwych urządzeń oraz dziedzin nauki, techniki czy życia codziennego. Ale spróbuję wymienić najpopularniejsze zastosowania:
- Network Computers (NC, STB) – proste w obsłudze, o małych możliwościach, ale tanie i praktycznie bezawaryjne. Znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie biurowa sekretarka nie powinna grać w pasjansa, a raczej zajmować się odpowiadaniem na maile, przeglądaniem i poprawianiem stron www itd. Przydatne również w domach, w których dotychczas – ze względu na skomplikowaną obsługę – nie było miejsca na zwykły komputer.
- PDA – codzienne narzędzie businessmanów, dziennikarzy, ludzi żyjących aktywnie… Te pracujące pod kontrolą Linuksa zwykle mają poszerzone możliwości w stosunku do powszechnie używanych Palm Pilotów itd.
- inteligentne sterowniki – do tej kategorii pasują zarówno zaawansowane sterowniki montowane w windach, jak i kontrolery sterujące samochodami, rozmaitymi urządzeniami i in.
- multimedia – odtwarzacze DVD, mp3 itp. Zwłaszcza niektóre tańsze odtwarzacze płyt DVD to po prostu tanie czytniki komputerowe z kartą sterującą i dekodującą obraz
- sprzęt podłączany do internetu – kamery, czajniki, ekspresy do kawy…
- urządzenia medyczne
- przyrządy laboratoryjne
- POSy
- … (tę listę można ciągnąć naprawdę w nieskończoność)
Lista zastosowań jest długa, równie długa – a raczej dłuższa – mogłaby być pełna lista producentów rozwiązań embedded devices oraz ich użytkowników. Dlatego wymienię tylko kilka firm mających związek z ED – IBM, DaimlerChrysler, Sony, Axis, Compaq, Palm, Agenda Computing, Samsung, HP… Nie licząc Palma, reszta firm tworzy urządzenia doskonale radzące sobie z Linuksem na pokładzie…
Na tym zakończę ten tekst, mający na celu tylko przybliżenie ogólnej idei Embedded Devices… Na stronach embedded.7thGuard.net znajdą się ponadto opisy istniejącego sprzętu, teksty techniczne mogące pomóc w projektowaniu i tworzeniu tego typu urządzeń ORAZ NASZ WŁASNY PROJEKT, którego celem będzie stworzenie oprogramowania mogącego stanowić serce Embedded Device. Ale o tym więcej w tekście, który pojawi się tu już za kilka godzin…
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.