Uważana za wiodącą wyszukiwarkę zasobów internetu, Google.com coraz bardziej zaskakuje nas proponowanymi użytkownikom narzędziami i udogodnieniami. Prócz niesamowitej skuteczności w wyszukiwaniu zadanych słów, oferuje ona mnóstwo dodatkowych narzędzi i usług, które są prawdopodobnie mniej popularne niż Google Search, ale być może zainteresują użytkowników, którzy wcześniej nie wiedzieli o nich i nie korzystali z nich.

Usługi images.google.com nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Podobnie jak dostępu do bogatego archiwum grup dyskusyjnych groups.google.com, katalogu tematycznego directory.google.com – są to usługi które na pewno przynajmniej z widzenia znają wszyscy korzystający z Google polscy internauci.

Niestety – ustawienie z przetłumaczonych na polski Googli jest o tyle niewygodne, że „ukrywa” ono przed nami wiele ciekawych narzędzi, które nie są jeszcze przetłumaczone, lub nawet twórcy i opiekunowie Google nie zamierzają ich udostepniać w innych niż angielska wersjach językowych.

Grzebiąc po podstronach Googla, znalazłem dzisiaj mnóstwo ciekawych narzędzi, które chciałbym wam w skrócie przedstawić:

Google Viewer
http://labs.google.com/gviewer.html
Ciekawy skrypt, otwierający kolejne wyszukane przez nas w Google strony w postaci automatycznie przesuwających się stronek WWW. (Pamiętacie monitor śpiącego Neo, który szukał w sieci Morfeusza???)

Google Glossary
http://labs.google.com/glossary
Wydzielona z Google wyszukiwarka specjalizująca się w wyszukiwaniu definicji podanych słów oraz rozwinięć skrótowców.

Google Sets
http://labs.google.com/sets Wyszukiwarku zestawów, która po wpisaniu np. „Debian”, „Slackware” grzecznie dopisze nam nazwy innych dystrybucji Linuksa. W sumie w tym momencie widzę konkretnego zastosowania, ale na pewno komuś się przyda.

Keyboard Shortcuts
http://labs.google.com/keys/index.html
Dziwna rzecz. Coś jakby próba implementacji nawigacja a’la links w JavaScripcie. Ja jestem przeciw. Nawigacja kalwiaturowa Mozilli podoba mi się o wiele bardziej.

Web Quotes
http://labs.google.com/cgi-bin/webquotes
Znajduje cytaty promujące wskazaną tematykę lub strony internetowe.

Froogle
http://froogle.google.com/
Poteżna wyszukiwarka znajdująca intersujące nas produkty w katalogach wielu sklepów internetowych. Pozwala podać przedział cen produktu jako kryterium wyszukiwania.

Google Catalogs
http://catalogs.google.com/
Ciekawostka. Zeskanowane strony papierowych katalogów rozprowadzanych w Stanach.

Google News
http://news.google.com/
Automatycznie aktualizujący się serwis z aktualnościami ze świata polityki, biznesu, nauki, techniki i sportu. Ja zapewniają się twórcy Google News, serwis redaguje się automatycznie, samemu dobierając sobie nagłówki newsów z ok. 4000 największych serwisów informacyjnych.

To chyba tyle. Jak widzicie, twórcy Google mają mnóstwo pomysłów, ale niektóre z nich, chociaż bardzo ciekawe, nie są zbyt dobrze promowane i nie są znane potencjalnym zainteresowanym nimi użytkownikom.

Zapraszam do Googlowania!

Archiwalny news dodany przez użytkownika: demreath.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Przeczytaj też

Share →