2:484/47.222 – ta linijka w stopce wysyłanych przeze mnie maili dość często powoduje pytania w stylu aaallleee ooocccooo chooozziii. Moja odpowiedź, że jest to mój adres w sieci Fido, nie była zwykle wystarczająca. Dlatego postanowiłem poniższy tekst, który – mam nadzieję – zachęci chociaż część z Was do przyłączenia się do tej istniejącej od ponad 15 lat sieci…

Fido było naszym pierwszym węzłem na świat. Kiedy w okolicach 1986 roku powstał punkt pocztowy w redakcji Komputera, o wymianie emaili poprzez internet nikt u nas jeszcze nie słyszał. Niedługo później pojawiły się pierwsze węzły pocztowe (czyli komputery zbierające i wymieniające pocztę większej ilości osób)… Narodził się polski Fidonet – sieć BBSów umożliwiających wymianę poczty z zawrotną prędkością osiągającą czasami 2400 bps (do dziś mam w swoich zbiorach test sprzęgacza akustycznego 300 bps). Największym problemem była wówczas kiepska jakość łącz oraz… telefonistki, które potrafiły włączyć się w transmisję i wywrzeszczeć mówi się?.

Później przyszedł internet, który powoli wypierał sieć Fido… Fido zaczęło się zmieniać. Powoli zamykano kolejne BBSy, do których każdy mógł zadzwonić, te, które ocalały, w większości zajmują się tylko wymianą poczty… Ale pojawiła się również możliwość wymiany poczty za pośrednictwem internetu, dzięki czemu większość z was, drodzy czytelnicy, ma szansę podłączyć się i podtrzymać istnienie tej wspaniałej sieci. Da wam ona możliwość korzystania z fajnego adresu 😉 oraz podłączenia się do wielu konferencji (odpowiednik usenetowych grup dyskusyjnych). Można na nich spotkać ciekawych ludzi… i nie być zasypanym spamem.

Jak się podłączyć? Najprościej jest zainstalować darmowe oprogramowanie i zapytać na grupie pl.fidonet.bramka o najbliższy węzeł pocztowy. Po kilkunastu minutach spędzonych na konfiguracji swoich programów będziecie mogli powiedzieć, że jesteście częścią Fidonetu. Warto…

Więcej informacji: FidoNet.org
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →