[uj, piszę to po raz trzeci, znowu cos poprawiając – proszę o wyrozumiałość ;)]
W moje ręce wpadł wywiad przeprowadzony z pewną posłanką zajmującą się edukacją, który wkrótce ukaże się w jednym z pism informatycznych. Pada w nim kilka pytań na temat usilnego promowania rozwiązań komercyjnych (a w zasadzie „proprietary”) w polskiej edukacji, przy jednoczesnym ignorowaniu wolnych platform. I dyskusja doszła do takiego momentu (cytuję z pamięci):
P: dlaczego promujecie MS i inne komercyjne firmy w edukacji, zamiast Linuksa?
O: Bo MS będzie prowadził bezpłatne szkolenia dla nauczycieli.

Fakty są takie, że w innych krajach i tak oprogramowanie edukacyjne jest tańsze, a w Polsce te firmy dostają dodatkowo promocję ze strony MEN. Co więcej, ludzie, którzy za młodu nauczą się MS, potem już nie potrafią inaczej (miałem ostatnio przykład pewnej pani, która po prostu nie dała rady przestawić się na Linuksa/SO. W domu miała Windows, chciała różne rzeczy przenosić tu i tam, i nie zawsze dawała sobie z tym radę. Bardzo kompetentna osoba, dobry fachowiec – niestety, posługiwanie się jednym tylko zestawem oprogramowania ma już we krwi.).
W każdym razie pomyślałem, że nie można tego tak zostawić. Jest pewien sukces: 7bulls zdecydowało, że będzie organizowało bezpłatne szkolenia z Linuksa dla nauczycieli informatyki. To bardzo, bardzo dobrze.
Ale jest kilka problemów: po pierwsze, 7bulls nie ma nieograniczonych zasobów, i jeśli będzie bardzo dużo chętnych, trzeba będzie nadmiar odsyłać do domu. Po drugie, organizowanie tego jako jedna firma nie jest szczególnie dobrym pomysłem.
Dlatego chciałem bardzo prosić:

  • firmy, które mogłyby pomóc organizować takie szkolenia, zwłaszcza w innych miastach Polski lub też finansować je,
  • osoby, które zechciałyby poprowadzić takie szkolenia o kontakt (<arturs@linuxpl.org>, <arturs@7bulls.com>.

Założenia są proste: przezwyciężyć lęk nauczycieli, pokazać im jak realizować założenia programowe przy wykorzystaniu Linuksa i Wolnego Oprogramowania. Jeśli są zainteresowani, możemy się spotkać i to przedyskutować.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: arturs.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →