Zespół reprezentujący Uniwersytet Warszawski, w składzie:

• Marek Cygan
  • Marcin Pilipczuk
  • Filip Wolski

zwyciężył w światowych finałach międzynarodowych mistrzostw w programowaniu zespołowym. W finale, w którym wzięło udział 88 drużyn wyłonionych spośród 6099 zespołów z 1758 uniwersytetów z całego świata, Polacy jako jedyni zdołali poprawnie rozwiązać 8 z 10 finałowych zadań.

Warto przypomnieć, że sukces ten nie jest odosobniony, ale wpisuje się w trwającą już od kilku lat dobrą passę reprezentantów naszego kraju. W tym samym konkursie reprezentacja UW, w zupełnie innym składzie, zwyciężyła już w roku 2003 [PDF]. Rok temu drugie miejsce zajął Uniwersytet Jagielloński, przegrywając na czas (UW był na miejscu siódmym), a dwa lata temu na piątej pozycji uplasował się zespół z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Konkurs w programowaniu zespołowym sprawdza nie tylko zdolności programistyczne uczestników, ale w dużej mierze także umiejętności organizacyjne – trzech reprezentantów musi sprawnie podzielić się pracą, mając do dyspozycji tylko jeden komputer. Nagroda dla zwycięzców wynosi $10000 do podziału, ale cenniejsze od niej są otwierające się możliwości. Z trzech członków zwycięskiej cztery lata temu drużyny „Orłów Warszawy”, dwóch, którzy ukończyli już studia, robi aktualnie doktoraty na renomowanych amerykańskich uczelniach (Purdue, MIT), a przed wszystkimi wymarzona praca stoi otworem.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: rcz.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.