Prezentujemy kolejna dawkę wiadomości ze świata Jabbera, czyli Jabber Journal. Zapraszamy do lektury 🙂

Jabber Journal #2

Deweloperzy i administratorzy używający Jabbera z pewnością znają takie książki jak Programming Jabber DJ Adamsa. Pojawiła się jednak nowa pozycja skupiająca się na strumieniach (streams), które są fundamentem Jabbera. Dodatkowym atutem jest prosty do zrozumienia styl, który wyróżnia ją spośród innych technicznych pozycji. Adresat nie jest zbyt standardowy: od 4 do 8 lat. Jednak widocznie musimy zadbać, żeby nowe pokolenie wystartowało już ze znajomością otwartych protokołów i technologii open-source! Tak – nie mówię oczywiście o niczym innym jak Dot & Jabber and the Mystery of the Missing Stream. (Dot & Jabber i Zagadka Zaginionego Strumienia) 🙂

Jak wspomniałem w pierwszym numerze Jabber Journal – to jest przegląd informacyjny dotyczący wszystkich rzeczy związanych z Jabberem. Nigdy nie obiecywaliśmy być zbyt poważni…

Jednak jedną z poważnych rzeczy jest spotkanie Grupy Roboczej XMPP na 55 zebraniu IETF w następnym tygodniu w Atlancie. To będzie pierwsze spotkanie naszej Grupy Roboczej, więc wszyscy zaangażowani są zniecierpliwieni i nie mogą się doczekać, żeby zabrać się do pracy. Wydaje mi się, ze będziemy mieć sporo do przekazania w następnym tygodniu o inicjatywach związanych z IM wewnątrz IETF.
Jeżeli jesteśmy już przy temacie IETF i podobnych organizacji warto wspomnieć, że niedawno ukazała się notka Internet Society o systemach IM napisana przez przewodniczącego IETF Haralda Alvestranda. Niestety tekst pod kontem Jabbera jest lekko zdezaktualizowany – możemy m.in. przeczytać, że Grupa Robocza XMPP nie została jeszcze zatwierdzona – jednak – można go potraktować jako dość szerokie wprowadzenie do tematu.

Następna interesująca sprawa w świecie standardów to publikacja Internet-Draft, który proponuje by używać SIP do rozpoczynania sesji XMPP w instant messaging. Robert Sparks (autor publikacji) był na tyle miły, że przedstawił się na liście dyskusyjnej xmppwg. Po tym krótkim spotkaniu mamy nadzieje, że znajdziemy czas, żeby porozmawiać z nim w Atlancie. Jego ID zajmuje ostatnią pozycję w porządku obrad Grupy Roboczej SIMPLE – możliwe, że na koniec zostawiono najsmaczniejszy kąsek. 🙂

W tym tygodniu pojawiły się także: nowa wersja JSO Java Library, nowy komponent pozwalający na logowanie wiadomości (jak ogłoszono na JDEV), klient Jabbera dla Zaurusa (PDA działającego pod kontrolą Linuksa firmy Sharp) oraz nowe wersje takich klientów jak JAJC (Windows) i IMCom (systemy Uniksowe, konsola). Odkryłem też, że pojawiły się pakiety Debiana z IMCom i Psi. Miło! 🙂

Conference.jabber.org działa już na komponencie mu-conference autorstwa Davida Suttona, więc teraz może obsługiwać zaawansowane typy pokojów rozmów (moderowane, chronione hasłem itd.). Możemy już używać aktywnych metod administracji takich jak kopanie (kick) lub banowanie użytkowników jeżeli będzie to potrzebne.
David przygotowuje się już do wydanie wersji 0.4 mu-conference. Wreszcie Rada Jabbera (Jabber Council) głosowała nad JEP-0045 i jeżeli wszystko pójdzie dobrze zostanie on podniesiony do rangi Draft-standart kiedy tylko DJ Adams będzie miał szansę zagłosować.

Zostańmy jeszcze przez chwile przy temacie JEPów. Dodałem małą ramkę na jabber.org w której będą pojawiać się wszystkie nowości związane z tematem. Co o tym sądzicie? Ogłosiłem też Last Call dla trzech informacyjnych JEPów dokumentujących stare protokoły od dawna już używane: jabber:iq:private, vcard-temp i jabber:iq:search. Okres Last Call kończy się 25 listopada, więc wysyłajcie swoje komentarze i propozycje na listę dyskusyjną Standards-JIG. Po 25 listopada dokumenty te zostaną zamrożone bez możliwości wprowadzania zmian.

Całkowicie zdaje sobie sprawę, że jest jeszcze wiele innych nowości, jednak większość projektów, których dotyczą jest w fazie roboczej, więc zostawię je sobie na następny raz 🙂

Włącz Jabbera

stpeter
Archiwalny news dodany przez użytkownika: antymon.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →